[Tutorijal] Rutovanje ALCATEL-a OT 6030X

<<

Punky

Korisnikov avatar

Android Vrednica

Pridružio se: Čet Jul 19, 2012 10:13 am

Podelio: 128 zahvalnica

Ima: 127 zahvalnica

Telefon: - Nije u listi -

Android OS: 4.1/4.2/4.3 Jelly Bean

Mobilni operater: Vip

ROM: Stock...

Post Sub Maj 25, 2013 9:59 pm

[Tutorijal] Rutovanje ALCATEL-a OT 6030X

Ovo je tutorijal ili ti nacin kako sam ja rutovao 6030X. Verujem da ce se uskoro naci i neki drugi nacin, ali ovaj je meni odradio posao, pa bih sve detaljnije opisao i objasnio. Neki od fajlova korisceni u uputstvu su moji (made by Punky) a neki su preuzeti sa raznih strana po netu, vise i ne znam gde i sta sa obzirom da sam dosta jurio trazeci nacin za root. Samo uputstvo i slike su moje, tj. made by me....sem zadnjih par slika koje sam izvukao iz nekog uputstva, ali to je to... :)

Odavde pa na dalje,

SVE STO RADITE, RADITE SAMO I JEDINO NA VASU ODGOVORNOST, ODRICEM SE BILO KAKVE ODGOVORNOSTI AKO NESTO POGRESITE ILI CIGLIRATE TELEFON NA BILO KOJI NACIN!

- Molim vas da pre bilo kog koraka dva puta procitate uputstvo do kraja i pazite sta radite. Takodje, posto procitate, zamolio bih vas da mi ukazete na greske (ako ih ima) da bi ih ispravili...

LAKSI NACIN (eto nadjen je laksi nacin :) ):

DODATO DANA 19.07.2013.GOD.:

## Ne znam radi li sa verzijama 6030D i 6030A, probajte pa javite... :)

Ovo je drugi nacin (Laksi nacin) za rutovanje Alcatela OT Idol 6030X, a nalazi se u temi na prvom mestu iz prostog razloga sto je mnogo, mnogo, i ako nisam rekao, mnogo laksi nego prvi nacin koji je inace opisan ispod ovog nacina za rutovanje. Ako vam ovaj nacin zavrsi posao, drugi nemate potrebe ni da gledate osim ako ste znatizeljni... :) Naravno, ovde se radi samo o rutovanju uredjaja a ne i o instalaciji custom recoveryja, sto je opisano u drugoj temi...

1. Skinite "Framaroot" aplikaciju sa xda foruma:

Kod:
Ovaj deo poruke je sakriven za goste. Molimo Vas da se ulogujete kako biste videli kompletnu poruku.

- Ja sam pri rutovanju telefona koristio 1.5.2 verziju aplikacije (boromir exploit), sto ne znaci da starije (a i novije, kad izadju) nece raditi sa ovim modelom, na vama je da probate, ali 1.5.2 provereno radi... :) Modela 6030X, u trenutku pisanja ovog "dodatka" temi, nema na listi podrzanih MTK modela, ali to ne mora da vas brine. Uredno sam se obratio autoru aplikacije da nas model doda na listu podrzanih... :)

2. Ukljucite "Nepoznate izvore" da bi ste instalirali aplikaciju koja ne potice sa Google play-a, u ovom slucaju Framaroot. Posto rutujete telefon, mozete iskljuciti ovu opciju ako vam ne treba...

Slika

3. Instalirajte aplikaciju Framaroot:

Slika

4. Pokrenite aplikaciju:

Slika

5. Tu vec ostaje da odaberete hocete li Superuser ili SuperSu, a to je na vama. Dostupan je samo jedan exploit i to "boromir" koji radi posao...Aplikacija ce vam sama reci sta se desava i trazice da restartujete telefon.

6. Ako kasnije odradite update SuperSu aplikacije i "su" binarnog koda, "unroot" opcija Framaroot-a verovatno nece raditi, a inace radi kako treba ako ne odradite update gore spomenutog... :)

P.S. Da slikam da li je telefon rutovan i proveru root checkerom necu, verujte na rec... :) Jos samo mogu da dodam da ce ovaj nacin rutovanja telefona raditi sve dok Alcatel ne zakrpi tu rupu koja se koristi za root (ako se to ikada desi), a ja sam rutovao telefon posle odradjena dva OTA update, koristeci framaroot, (tako da za sad radi i bez brige...) Evo cisto slika koja pokazuje verziju firmware-a koji koristim i koji sam uspesno rutovao:

Slika

TEZI NACIN, PRVI NACIN

Fajlovi neophodni za root Alcatel-a OT 6030X:

Kod:
Ovaj deo poruke je sakriven za goste. Molimo Vas da se ulogujete kako biste videli kompletnu poruku.

ZIP sadrzi:

- Scatter fajl za Flash Tool
- SP_Flash_Tool_v3.1222.00
- recovery koji se flesuje
- root paket koji se kasnije instalira kroz recovery

AJD NA POSAO:

- Proverite da li imate redovan update od strane proizvodjaca i ako imate, odradite update. To necu objasnjavati...

- Ukljucite USB otklanjanje greske (USB debbuging) u podesavanjima telefona.

- Instalirajte zvanicnu Alcatel aplikaciju i to One Touch Upgrade 2.8.0.

Aplikaciju mozete naci na zvanicnom sajtu vezano za model ovog telefona. Instalacijom ove aplikacije ste osigurali da imate instalirane drajvere za vas telefon, a bez drajvera nista...I naravno, uverite se da imate instalirane drajvere, bacite pogled na "Device manager" vaseg Windowsa.

- Raspakujte (recimo na Desktop) zip fajl koji ste gore skinuli. U tom folder se nalazi i SP_Flash_Tool_v3.1222.00, raspakujte i to (moze opet recimo na Desktop).

- Iskopirajte fajl Root_Superuser_3.1.3_Busybox_1.20.2-Update1-signed na root sd kartice vaseg telefona.

- Unutar foldera drugog zip fajla koji ste raspakovali (SP_Flash_Tool_v3.1222.00) nalazi se izvrsni fajl koji treba da pokrenete, kojim pokrecete SP Flash Tool.

Po pokretanju, kliknite na Scatter-loading sa desne strane:

Slika

- Sada treba da ucitate scatter fajl koji se nalazi u prvom folderu raspakovanog zip fajla i to MT6577_Android_scatter_emmc:

Slika

- Kada ste ucitali scatter fajl, treba da stoji sve odcekirano sem "recovery" na koji treba da kliknete dva puta:

Slika

- Posle dvostrukog klika, treba da izaberete recovery koji cemo instalirati na telefon kako bi ga rutovali, a to je u ovom slucaju recovery_for_flash fajl koji imate u raspakovanom zipu:

Slika

- Posto ste izabrali recovery za flesovanje, prozor SP Flash Tool-a treba da izgleda ovako:

Slika

- Sada treba da ugasite telefon. Kliknite na Download u SP Flash Tool i u roku od 15 sekundi da nakacite telefon na USB:

Slika

- SP FLash Tool ce javiti da nisu ucitane svi potrebni fajlovi, a vi samo kliknite na OK, a zatim ce flesovati recovery, a u donjem delu samog programa ce se "kretati" zuta traka koja ce ukazati na napredak u flesovanju:

Slika

- Ako sve prodje kako treba SP Flash Tool ce vam to i javiti, da je sve OK:

Slika

- Sada treba da otkacite telefon sa USB-a i udjete u recovery (CWM 5.5.0.4) koji smo upravo instalirali i to kombinacijom sledecih dugmadi:

power & volume +

Kada udjete u recovery, to bi trebalo da izgleda odprilike ovako:

Slika

- Tu imate i opciju install zip from sdcard, kliknite na tu opciju i instalirajte Root_Superuser_3.1.3_Busybox_1.20.2-Update1-signed koji smo predhodno iskopirali na sd karticu.

- Sacekajte da se proces zavrsi, vratite se korak nazad u recoveryju i idite na opciju reboot system now.

- Posto se telefon rebutuje, u draweru vaseg launchera ce se nalaziti Superuser aplikacija. Pokrenite je i odradite update ako javi da bilo kakav treba da se uradi...

P.S.

Ovisno od verzije firmvera koji koristite, cwm recovery koji ste instalirali moze ili ostati instaliran ili ce ga posle rebuta telefona stock recovery pregaziti, sto je kod mene bio slucaj (posle odradjenog update-a firmvera), a u svakom slucaju pazite sta radite sa nime ako ostane. Taj recovery nije potpun, tako da mimo bekapa cisto da bi odradili neki bekap (recimo da posle izvucete boot.img) i ne sluzi puno, bar meni ne...

Na slikama se vidi da se negde spominje 6030D model, nemojte to da vas buni, posto je ovaj tutorijal skoro do kraja identican rutovanju modela 6030D, a zadnje korake rutovanja tog modela sam ostavio neobjasnjenje jerbo nisam to uradio nikada :). Zamolio bih nekoga ko jeste, da odradi upustvo i za taj model a moze se slobodno koristiti i ovim slikama i samo dodati deo gde MTK Tools nastupa da bi rutovao taj model.

Zamolio bih takodje, a ovo cu staviti i na pocetak, da se uputstvo prvo procita i da mi se ukaze na greske ako ih ima, da bi bilo blagovremeno ispravljeno i doradjeno sve...
Poslednji put menjao Punky dana Pet Jul 19, 2013 2:20 pm, izmenjena 10 puta
Rutovao bih i televizor, ali ko zna kako se rutuje Ei Nis? :)
<<

stiw47

Korisnikov avatar

Globalni moderator

Pridružio se: Sre Mar 23, 2011 6:56 pm

Podelio: 75 zahvalnica

Ima: 202 zahvalnica

Telefon: Samsung Galaxy Europa GT-I5500

Android OS: 2.3 Gingerbread

Mobilni operater: MTS

ROM: cm7

Post Sub Maj 25, 2013 10:43 pm

Re: [Tutorijal] Rutovanje ALCATEL-a OT 6030X

Nema sta, svaki MTK na isti fazon, elem, samo hocu da pohvalim da mi se monogo svidja kako je tut odradjen. Pregledno i razumljivo.
Na ovom svetu mogu da kažem što se dešava da nije istina...
<<

Punky

Korisnikov avatar

Android Vrednica

Post Sub Maj 25, 2013 10:46 pm

Hvala! ;) Nadam se da ga nisam preterano razvukao, a hteo sam da ipak bude jasno napisano, da ne ostane mesta dilemi... :)
<<

PAGZLY

Korisnikov avatar

Globalni moderator

Pridružio se: Uto Maj 17, 2011 10:07 pm

Podelio: 8 zahvalnica

Ima: 2942 zahvalnica

Post Sub Maj 25, 2013 11:11 pm

Sada pošto imaš root, instaliraj YaffsExplorer.apk i sa njim otvoriš
npr. custpack folder i u aplikaciji imaš create img.
Posle taj img možeš da koristiš i u Flash Tool-u :P

Edit:

Ova dva recovery-a sam našao kod Rusa, isto idu kroz Flash tool, jedan je klasičan a drugi twrp.
ps. nisam probao jer nemam taj telefon.
Prikačeni fajlovi
TWRP.rar
(5.4 MiB) 65 puta
CWM6.rar
(4.89 MiB) 46 puta
1. Pročitajte pravila Foruma!
2. Pročitajte forum pre nego što postavite pitanje!
3. PRIVATNE PORUKE SU MI ISKLJUČENE, sve što vas interesuje pitajte na forumu!

1 3 5

├┼┼┐ アンドロイドセルビア

2 4 6 R
<<

iwan_ot995

Korisnikov avatar

Android Geek

Pridružio se: Sub Jan 12, 2013 6:21 pm

Podelio: 2 zahvalnica

Ima: 10 zahvalnica

Telefon: Alcatel OT Idol 6030

ROM: Fabrički

Post Pon Maj 27, 2013 11:03 am

Evo TWRP recovery-ja koji radi kompletan backup, hvala The Solutoru sa XDA za port...

Kod:
Poslednji put menjao stiw47 dana Pon Maj 27, 2013 11:38 am, izmenjena samo jedanput
Razlog: Ubacen CODE tag
Class Dismissed... ;)
<<

PAGZLY

Korisnikov avatar

Globalni moderator

Pridružio se: Uto Maj 17, 2011 10:07 pm

Podelio: 8 zahvalnica

Ima: 2942 zahvalnica

Post Pon Maj 27, 2013 11:52 am

Post iznad tvog ima TWRP u kojem se uključi opcija da pravi komplet backup.
1. Pročitajte pravila Foruma!
2. Pročitajte forum pre nego što postavite pitanje!
3. PRIVATNE PORUKE SU MI ISKLJUČENE, sve što vas interesuje pitajte na forumu!

1 3 5

├┼┼┐ アンドロイドセルビア

2 4 6 R
<<

Punky

Korisnikov avatar

Android Vrednica

Post Pon Maj 27, 2013 1:15 pm

iwan_ot995 je napisao:Evo TWRP recovery-ja koji radi kompletan backup, hvala The Solutoru sa XDA za port...

Kod:

Probao jutros taj TWRP i ne bekapuje internal storage, sto je problem sa postavkom particija, tacnije nacina kako se montira internal storage, pa se u samom recoveryju i ne vidi nigde bilo kakva opcija za internal storage...pa ovaj recovery ni u kom slucaju nije za 6030D, cisto da se zna, samo za 6030X!!! Ima mali "bug", ne nalazi dir emmc pri bekapu, a to je jer i ne postoji taj dir, tako da vas to ne brine...

Probacu i ovaj koji je Pagzli ostavio...

Edit:

Evo probao sam i ovaj koji je Pagzly ostavio i mislim da je to recovery za Idox Ultra ili tako neki model koji ima vecu rezoluciju nego nas, tako da se ne vidi ceo recovery, rezolucija je problem a mzoda i druge stvari, ne znam...Za sad je twrp koji je ostavio iwan_ot995 najbolja varijanta...

Cwm 6 koji je takodje Pagzly ostavio nisam ni probao...

Edit:

Verzija 1.1 TWRP za 6030X, znaci novija od predhodne:

Kod:

Za sad sve radi kako treba sem vremenske zone koja se stalno menja kako butujete u recovery... Sa druge strane, twrp uredno izmeni fajl /system/recovery-from-boot.p u recovery-from-boot.bak i zato stock recovery ne prebrise twrp.... :)
<<

joca89

Korisnikov avatar

Android Novajlija

Pridružio se: Pet Maj 31, 2013 11:28 pm

Podelio: 0 Zahvalnica

Ima: 2 zahvalnica

Telefon: Alcatel OT Idol 6030

ROM: Fabrički

Post Pet Maj 31, 2013 11:36 pm

Kazi mi molim te koje su prednosti kada si uradio root? Znam uopsteno sta donosi root jer sam radio to pre par godina na galaxy i7500, ali me zanima konkretno za ovaj "nas" alcatel... Da li si primetio neke lagove ili bilo sta nepozeljno? Sta se desava sa garancijom? Garancija je jedan od glavnih razloga zbog cega izbegavam root... Bar za sada... :) Da li ti baterija drzi duze? I jos nesto ako ti padne napamet da odgovoris, a da ja nisam pitao... Bravo za tutorijal! :laugh:
<<

Punky

Korisnikov avatar

Android Vrednica

Post Sub Jun 01, 2013 9:21 am

Pa pazi, rutom dobijas potpunu kontrolu nad telefonom...Sta sve to znaci, moze da znaci hiljadu stvari... :)

Telefon radi i dalje normalno, bez laga ili bilo cega, a garancija se gubi... Osim ako ne odradis "unroot" :)

Cek sekund, Pagzli je napravio od OTA "update.zip" fajla, zip fajl kojim teoretski moze da se rutuje Alcatel 6030X kroz stock recovery:

Kod:

Butujes u stock recovery (power & vol +) i ides na nesto sto lici na "apply update from sdcard" i instaliras zip odozgo...

Nisam probao ovo, ali bi trebalo da radi, a moj je tel rutovan, tako da zato nisam probao... :)
<<

stiw47

Korisnikov avatar

Globalni moderator

Pridružio se: Sre Mar 23, 2011 6:56 pm

Podelio: 75 zahvalnica

Ima: 202 zahvalnica

Telefon: Samsung Galaxy Europa GT-I5500

Android OS: 2.3 Gingerbread

Mobilni operater: MTS

ROM: cm7

Post Sub Jun 01, 2013 11:21 am

Svidela mi se ova Saletova beseda o rutovanju i garanciji (potpuno tacna) u jednoj drugoj temi, pa cu morati da je citiram ovde:

lesa0208 je napisao:Pa i daje zauzvrat sta hoces bolje, a to sto svi pricate a gubi se garancija ovako i onako pa sve sto mu odradis softverski mozes da vratis softverski za svaki root ima unroot, za svaki unlock ima lock, za svaki flash counter ima reset counter i ne vidim sta je tu problem? SVE DOK SE TELEFON FIZICKI NE DIRA GARANCIJA VAZI SVE SOFTVERSKI STO SE RADI SOFTVERSKI SE I VRACA TO VEC I VRAPCI ZNAJU.... Da li hocete da root-ujete uredjaj ili necete to je vasa stvar ali prestanite vise da spamujete po forumu root-om se gubi garancija sta ces onda utd. itd.
Na ovom svetu mogu da kažem što se dešava da nije istina...
Sledeća

Povratak na Alcatel OT Idol 6030